Chytrý mobilnà telefon se stal běžnou souÄástà naÅ¡ich životů. Valná Äást z nás jej mà neustále pÅ™ipojen k internetu, a to pÅ™edevÅ¡Ãm dÃky operátorům, kteřà nabÃzà tarify s neomezenými daty. Je to zkrátka mnohem pohodlnÄ›jÅ¡Ã mÃt je neustále zapnutá a pár kliknutÃmi si tak vyhledat vÅ¡e, co potÅ™ebujeme. To vÅ¡ak zvláštÄ› u starÅ¡Ã generace vyvolává obavy: nejsme pÅ™es mobilnà telefon sledováni?
Â
Â
ZvÄ›sti o tom, že vlády odposlouchávajà naÅ¡e hovory, jsou staré jako telefony samy. A se zlepÅ¡ujÃcÃmi se technologiemi je tato možnost stále pravdÄ›podobnÄ›jÅ¡Ã. StaÄà si jen vzpomenout, kolikrát ve zprávách slyÅ¡Ãme, že pÅ™i pátránà po ztraceném ÄlovÄ›ku sledovali i signál jeho mobilnÃho telefonu. Ukazuje se tedy, že i takovéto sledovánà je možné. MÄ›li bychom se tedy bát?
Â
Nikoliv nezbytnÄ›. MusÃme si uvÄ›domit, že naprostá vÄ›tÅ¡ina z nás je pro vládu, a to jakoukoliv, z tohoto pohledu absolutnÄ› nezajÃmavá. SkuteÄnÄ› každému je v podstatÄ› jedno, že jste ten a ten den jeli do Prahy, pÅ™ÃpadnÄ› že jste si vyÅ¡li na procházku do parku, nebo že jste zavolali ženÄ›, abyste se s nà domluvili na nákupu. Nic z toho nenà důležité, a sledovánà veÅ¡keré komunikace a pohybu lidà by bylo znaÄnÄ› ekonomicky nevýhodné.
Â
Â
SamozÅ™ejmÄ› jsou zde osoby, u kterých se dÄ›lajà výjimky, a u kterých je monitorovánà komunikace i pohybu pravdÄ›podobné. Jsou to napÅ™Ãklad vysocà politici Äi skuteÄnÄ› bohatà podnikatelé. TÄ›ch je vÅ¡ak skuteÄnÄ› minimum, a pro běžného obÄana to nemá absolutnÄ› žádný vliv.
Â
NavÃc je potÅ™eba si uvÄ›domit, že aÄkoliv technologie samozÅ™ejmÄ› hodnÄ› pokroÄila, sledovánà stále jeÅ¡tÄ› nenà na takové úrovni, jak nám pÅ™edkládajà napÅ™Ãklad Å¡pionážnà filmy. Naprostá vÄ›tÅ¡ina satelitů, které mobilnà operátoÅ™i využÃvajÃ, zaměřuje s pÅ™esnostà od deseti do sta metrů, což rozhodnÄ› nenà ani zdaleka tak pÅ™esné, jak by se nám mohlo zdát. Proto se rozhodnÄ› nemusÃme bát mÃt mobilnà telefon pÅ™i ruce, kdykoliv jej budeme potÅ™ebovat. RozhodnÄ› nás pÅ™es nÄ›j nikdo nesleduje.