Psí počasí


Tohle počasí mimo mne nemá asi nikdo rád. Člověk se musí navlékat jako medvěd, pít horké nápoje a dávat si náramný pozor, aby jej někde něco neofouklo. Ale i když si dáváte pozor sebelépe, vždycky někde nějaký ten virus chytnete ani nevíte jak. Jako děti jsme chodívali s rodiči na lipový květ. Dodnes pamatuji tu krásnou vůni a to, jak jsme si nejprve pod strom sedli a poslouchali včeličky, jak bzučí a pilně pracují. Byly to nádherné chvilky. A pak jsme sbírali lipový květ, který se poté sušil všude kde se dalo. Omamná vůně obsadila celý dům a my se pak těšili na odvar, který byl nade vše.

lipový květ

Zdánlivě tyto dvě věci, tedy počasí a lipový odvar nesouvisí. Jenže to není pravda. Souvisí. Když už totiž tedy chytnete nějakou tu chorobu, je známo, že by měl být zvýšený příjem tekutin. Někdo to řeší rumem, jiný odvarem, nesprávně nazývaným čaj. Čaj se vaří z čajových lístků, z jiných rostlin se jedná o odvar. Ale je to vžité tak to nebudeme rozebírat. Budiž tedy řečeno lipový čaj. A je to právě on, který se má pít při nastuzení, při rýmě a při chorobách respiračních. Pokud tedy kašlete více než je zdrávo, neváhejte ani okamžíček a lipový odvar si udělejte.

horký odvar

Silice v něm pomáhají při spoustě dalších nemocí, ale chřipka, nachlazení a angíny jsou nejvíce zastoupeny v řadě k léčení. Otázka, zda jej pít teplý či studený je víceméně zbytečná, protože teplotou se jeho účinky nijak nesnižují, avšak ani nezvyšují, takže je to naprosto jedno. Pijte jej tak, jak vám to více vyhovuje. A zda sladit? Opět je to jen a jen na vás samotných. On je ten odvar sladký přirozeně, tedy, přinejmenším nasládlý, takže lze klidně cukr zcela vyloučit. Ale protože máme každý jiné chutě, lžičkou kvalitního medu v něm nemůžete rozhodně nic pokazit. Samozřejmě, že lze použít také cukr nebo sirup. Takže co, dáte si skleničku, nebo rovnou půl litru?