Na otázku, čemu dokáže předejít pravidelná revize elektroinstalace, hbitě odpoví snad každý z vás. Na prvním místě je lidské zdraví, protože jde o jednu z nejnebezpečnějších technických záležitostí, se kterou jsme každý v kontaktu prakticky denně. Ráno vaříme snídaní na elektrickém sporáku, ohříváme vodu v rychlovarné konvici, používáme fén na vlasy, zapínáme počítač, rozsvěcíme světla, uvádíme do provozu automatickou pračku a vytahujeme potraviny z chladničky. Kdybyste se zaměřili například na to, kolikrát za den jste se dotkli nějakého elektrického spotřebiče zapojeného do sítě, vycházela by vám zajímavá čísla. A co dotek, to možný smrtelný úraz.
Většina spotřebičů, co využíváme, je sice zabezpečena výrobcem tak, aby k úrazům nedocházelo, ale elektrické rozvody v domácnosti přece jen mohou ukrývat některá nebezpečí, s nimiž nepočítáme a přehlížíme je.
Přívodní a prodlužovací šňůry – toto je známá bolístka snad každé domácnosti. Zakoupíte například nový kávovar a těšíte se, až jej zprovozníte. Věnujete pozornost hlavně návodu k obsluze a uvedení přístroje do provozu, zatímco nedbale zastrčíte přívodní šňůru do zásuvky a nevšimnete si, že vedle kávovaru je na kuchyňské lince položený toustovač, a že se přívodní šňůra od kávovaru dotýká rozpálené teflonové plotýnky. Anebo šňůra zapadne za linku mezi chladničku a tam ji skřípnete, později vytáhnete a poškozená izolace způsobí požár nebo smrtelný úraz.
Podobné problémy nastávají u prodlužovacích šňůr, které jsou ledabyle položeny pod psacím stolem, zastrčené za nábytkem nebo dokonce vsunuté pod dveřní práh či koberec.
Svítidla – jak jsou na tom vaše svítidla? Mají v pořádku ochranný kryt? Není poškozena objímka žárovky? Je v pořádku šňůra a vypínač? Stačí tu jen drobný defekt, a rázem jste zasaženi elektrickým proudem. Revizní elektrikář dokáže odhalit i mnoho dalších podobných nedostatků, o nichž v domácnosti nemáte ani tušení.